خانه > مقالات > کوره (تاریخچه، انواع، کارکرد) / Furnace

کوره (تاریخچه، انواع، کارکرد) / Furnace

کوره

کوره ابزاری است که برای گرمایش بکار میرود.نام آن از کلمه لاتین fornax مشتق شده است که به معنای اجاق است.اولین کوره ها در Balakot  محلی از تمدن  Indus Valley حفر شده اند، که تاریخ آن به1900 -2500 سال قبل از میلاد بر می گردد.

از کوره ها عموما برای ساخت اشیای سرامیکی استفاده می شد.

**برای مطالعه ادامه متن بر روی بیشتر بخوانید کلیک فرمایید**


در انگلیسی آمریکایی و کانادایی واژه کوره به تنهایی عموما برای توصیف سیستمهای گرمایش خانگی بر مبنای یک کوره مرکزی بکار میرود (همچنین بعنوان دیگ بخار یا گرمکن نیز در انگلیسی بریتانیایی شناخته میشود)، و گاهی اوقات بعنوان مترادف  Kiln  ، ابزاری برای تولید سرامیک، بکار می رود.

در انگلیسی بریتانیایی،لفظ کوره (Furnace) منحصرا برای تعریف کوره های صنعتی بکار میرود که برای خیلی از موارد کاربرد دارند،مانند استخراج فلز از سنگ معدن(گداختن) یا  در پالایشگاههای روغن و واحدهای صنعتی شیمایی دیگر،برای مثال بعنوان منبع  گرما  در ستونهای تقطیر جز به جز.

لفظ کوره همچنین میتواند به گرمکن های حرارت مستقیم ، که در صنایع شیمیایی برای دیگهای بخار یا تامین کننده های گرما برای واکنش های شیمیایی فرآیندهایی همچون کراکینگ، و همچنین بخشی از نامهای انگلیسی استاندارد برای بسیاری ازکوره های متالوژی (ذوب فلزات) در سراسر دنیا،نسبت داده شود.

انرژی گرمایی برای تغذیه کوره ممکن است مستقیما بوسیله احتراق سوخت ،توسط الکتریسیته همانند کوره قوس الکتریکی یا توسط گرمای القا شده در کوره های القایی فراهم شود.

کوره های خانگی

یک کوره خانگی یکی از ابزارهای اصلی است که به صورت دائمی، برای تامین گرما دریک فضای داخلی بوسیله حرکت سیال واسطه که ممکن است هوا،بخار یا آب داغ باشد، نصب می شود. منبع سوخت بسیار رایج برای کوره های مدرن در ایالت متحده گاز طبیعی است. منابع سوخت متداول دیگر شامل LPG(گاز مایع شده نفت خام)،نفت کوره-مازوت-،ذغال سنگ یا چوب است.در برخی موارد گرمای مقاومت الکتریکی بعنوان منبع گرما بکار برده می شود،مخصوصا مکان هایی که بهای الکتریسیته پایین است.

کوره های احتراق همیشه به دریچه خروجی نیاز دارند،عموما این کار بواسطه یک دودکش که منجر به خروج گرما به همراه گازهای خروجی می شود، صورت می گیرد.کوره های مدرن با راندمان بالا می توانند راندمان %98 داشته باشند و بدون دودکش عمل کنند. مقدار کم گاز و گرمای هدر رفته بصورت خودکار از طریق لوله های کوچکی در دیواره ها و سقف خانه تهویه میشوند.

راندمان بالا در این جمله ممکن است گمراه کننده باشد بدلیل اینکه راندمان کوره معمولا با استفاده از راندمان قانون اول بیان می شود،در حالیکه راندمان انرژی کوره معمولی خیلی کمتر از راندمان دمایی قانون اول است.برای مقایسه تولید انرژی الکتریکی و گرما با استفاده از سیستم ترکیبی راندمان انرژی بیشتری نسبت به انرژی حاصل از سوختن سوخت ،برای تولید حرارت مستقیم در دمای متوسط دارد.گرچه گستره وسیعی از مشتریان (همانند بسیاری از ناظران دولتی)با راندمان اگزرژی، راندمان کارنو و قانون دوم ترمودینامیک، نا آشنا هستند، استفاده از راندمان قانون اول برای درجه بندی کوره ها بسیار معمول شده است.

کوره های خانگی مدرن به دو دسته چگالنده و غیر چگالنده بر اساس راندمان آنها در حرارت صادر شده از گازهای خروجی دسته بندی شده اند.کوره ها با بازده تقریبا بیشتر از %89 حرارت بیشتری را از گازهای خروجی می گیرند که آب بخار شده در خروجی چگالیده میشود; از آنها با نام کوره های چگالنده یاد می کنند. این کوره ها باید مقاوم در برابر خوردگی طراحی شوند،که عامل آن همین بخار چگالیده شده است وشاید نیاز به پمپ چگالنده برای خارج کردن آب جمع آوری شده داشته باشند. کوره های چگالنده عموما میتوانند %35-%20 گرمای ذخیره شده را آزاد کنند با فرض اینکه کوره قدیمی در محدوده راندمان مصرف سالیانه سوخت  (AFUE) ، به میزان 60 درصد باشد.

کوره چگالنده

اجزای کوره مدرن

اجزای کوره را میتوان به 3 دسته تقسیم نمود:

1.مشعلها،مبدل حرارتی، هواکش و دریچه

2.ابزارهای کنترلی و ایمنی

3.دمنده و جابجاکننده هوا

شعله در مشعل شروع می شود و بوسیله فشار منفی ایجاد شده توسط هواکش، به مبدل حرارتی کشانده می شود.گاز داغ ایجاد شده بوسیله احتراق شعله ،با عبور از محفظه مبدل حرارتی، دیوار فلزی مبدل را گرم می کند. گاز همچنان که گرما را به مبدل حرارتی منتقل میکند،سرد میشود و دمای آن در انتهای کوره ی راندمان بالا، به حدود 120 درجه میرسد.گاز سرد شده سپس وارد دمنده هواکش می شود و به سمت لوله های خروجی فشار داده میشود. سپس گازهای خروجی بوسیله لوله های خروجی به خارج از خانه هدایت می شوند.

کنترل کننده ها شامل شیر گاز،کنترل جرقه زن، شمعک ، سنسورشعله، مبدل، کنترل مقدار،مدار کنترل دمنده و تغییر گستره شعله هستند. مبدل برق 24ولت را برای راه اندازی کنترل کننده ها فراهم می کند.24 ولت به ترموستاتی که در فضای زندگی نصب شده، اعمال می شود. اساسا ترموستات یک کلید اتوماتیک است، زمانیکه دمای اتاق به مقدار کمتر از تنظیمات حرارتی افت می کند مدار الکتریکی را بسته و راه اندازی میکند.این عمل به برد مدار 24 ولت برق می دهد تا مراحل گرم کردن را آغاز نماید. برد مدار یک رله دارد که برای راه اندازی دمنده های هواکش راه اندازی می شود.

سپس رله مشتعل کننده برد مدار تحریک می شود که 120 ولت را به سطح داغ مشتعل کننده بفرستد و آن را برافروخته و بسیار داغ نماید. سپس رله شیر گاز در برد مدار تحریک گشته. این عمل ولتاژ را به شیر گاز میرساند و سیم پیچ بوبین را در شیر گازی تحریک میکند که شیررا باز کند و اجازه جریان یافتن گاز به مشعل را می دهد. گاز به داخل مشعلها جریان میابد و توسط سطح داغ شمعک،مشتعل می شود. برد مدار کنترل جرقه ،جریان متناوب را به سنسور شعله که میله فولادی ضد زنگ است اعمال می کند. پدیده جالبی در شعله سوزان به نام یونیزاسیون اتفاق می افتد. این الکترونهای آزادی هستند که تولید میشوند و می توانند رسانای الکتریسیته در شعله باشند. الکترونها به طور معمول از سنسورهای شعله در سراسرشعله هنگامی که ایجاد شده است، جریان میابند و از طریق مشعلهای زمینی به زمین باز می گردند. سیستم افروزش باید ایجاد شعله را برای ادامه جریان گاز تایید کند یا در صورت نداشتن شعله این جریان را توسط شیرهای گازی قطع نموده تا از وقوع انفجارهای احتمالی جلوگیری نماید. همچنین این فکر اشتباه نیست که شعله ای توسط سنسور شعله ایجاد میشود که با زمین از طریق شکستن یا خم شدن تماس دارد.

روشی که منجر به این مسئله می شود توسط تاثیر یک دیود است جاییکه مساحت سطح سنسور کمتر از %10 مساحت سطح زمین است.این مسئله یک نیم موج جریان الکتریکی را خارج از هر موج کامل تولید می کند. مدار کنترل افروزش اگر سنسور فقط با زمین تماس داشته باشد، نصف موج را برای اندازه گیری نمایش می دهد. اگر کنترل افروزش  سیگنال این نیم موج را از سنسور شعله دریافت کند،احتراق ادامه خواهد یافت.حال تایمر برد مدار، مقدار زمان مشخص شده را می شمارد و رله دمنده را تحریک میکند. این رله قدرت موتور دمنده را افزایش می دهد و هوا به اجبار به داخل مبدل حرارتی جاییکه حرارت را از فلز داغ می گیرد برده شده و وارد کانال برای رفتن به اتاقهای مختلف در خانه می شود.کنترل مقدار، ابزاری امنیتی است که مدار الکتریکی را برای کنترل افروزش باز خواهد کرد و اگر کوره بیش از حد داغ شود جریان گاز را متوقف می سازد. تغییردهنده های گستره شعله همان ابزاری هستند که سبب پخش شعله بر روی مبدل ها میشوند به جای اینکه کاملا به درون آنها توسط هواکش ها کشیده شوند

دمنده، فشاری منفی را در مجرای ورودی ایجاد میکند که هوا را به داخل مجرای سیستم هوای بازگشتی میکشد و هوا را به خارج با گذر از یک مبدل حرارتی می دمد و سپس به داخل کانال هوای تحویل داده شده برای توزیع در سرتاسر خانه.

توزیع حرارت

کوره حرارت را به فضای زندگی ساختمان از طریق یک سیستم واسطه توزیع منتقل میکند.  اگر توزیع از طریق آب گرم (و یا سیال دیگر)یا از طریق بخار باشد،آنگاه کوره را عموما یک دیگ بخار نامند. یکی از مزایای دیگ بخار این است که کوره میتواند آب گرم را برای نظافت و شستشوی ظروف،بدون نیاز به آب گرمکن جداگانه فراهم آورد.یکی از معایب اینگونه استفاده این است که هنگامیکه دیگ بخار خراب میشود هر دوی سیستم گرمایش و آب گرم داخلی نمیتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

سیستمهای گرمایشی همرفتی هوا، بیش از یک قرن است که مورد استفاده قرار میگیرند،اما سیستمهای قدیمی تر متکی بر سیستم گردش هوای منفعل بودند،که چگالی بیشتر هوای سرد باعث پایین رفتن آن در کوره می شد و چگالی کمتر هوای گرم باعث بالا آمدن آن در کانال می گشت، دو نیرو بر هم اعمال شده و سبب گردش هوای جابجا شده در سیستمی  که به اصطلاح «تغذیه-جاذبه» نامیده شده می شوند.خروجی از مجراها و کوره برای مجراهای کوتاه،بلند بهینه می شد و باعث شد از کوره به کوره «هشت پا» یاد شود.

در مقایسه،بیشتر کوره های هوای گرم مدرن، عموما هواکشی را برای گردش هوا در اتاقهای خانه و بازکشیدن هوای سرد به داخل کوره برای دوباره گرم شدن بکار میبرند، که این را گرم کردن اجباری هوا می نامند.

بدلیل اینکه فن بسادگی بر مقاومت کانال غلبه می کند،آرایش کانالها میتواند بسیار متنوع تر از هشت پاهای قدیمی باشد.در شیوه آمریکایی،کانالهای جداگانه ای هوای سرد را برای بازگشت به کوره جمع آوری می کنند. در کوره،هوای سرد  با عبور از فیلتر هوا ، دمنده،سپس از میان مبدل حرارتی کوره،وارد کوره شده  و از آنجا به داخل ساختمان دمیده می شود. یکی از مزایای این سیستم این است که همچنین میتوان بسادگی تهویه مطبوع مرکزی را با با اضافه کردن کویل خنک کننده در خروجی کوره نصب کرد.

هوا در داخل کانال که ممکن است از ورقه های فلزی یا پلاستیکی «Flex»  و با پوشش عایق یا غیر عایق ساخته شده باشد، در گردش است.اگر کانالها توسط ماستیک(نوعی بتونه یا چسب) یا نوار فویلی آبندی نشده باشند ، در اینصورت مجاری تمایل زیادی به نشت هوای مطبوع شده به داخل هوای غیر مطبوع دارند. یکی دیگر از دلایل اتلاف انرژی نصب کانالها در محیط هایی است که مورد گرمایش قرار نمی گیرند همانند شیروانی ها و زیرزمین ها، یا مجاری سیستم های تهویه مطبوع در شیروانی هایی با آب و هوای گرم.

خرابی های زیر گرچه ممکن است بندرت اتفاق بیفتد اما تشخیص آنها سخت است.

اگر دمای داخل کوره از مقدار ماکزیمم آن بیشتر شود،ساختار امنیتی ترموستات کوره را خاموش میکند. علت این خرابی این است که کوره مکررا قبل ازاینکه خانه به دمای طرح برسد خاموش میشود.عموما در این موارد گفته می شود که کوره «تغییر عملکرد حد بالا» شده است.

این شرایط معمولا زمانی اتفاق میفتد که دمای محدوده بالای ترموستات بسیار نزدیک به دمای معمولی عملیات کوره تنظیم شده باشد. وضعیت دیگری که ممکن است اتفاق بیفتد این است که رطوبت دهنده به صورت نادرست بر کوره نصب شده باشد و کانالی که بخشی از هوای مرطوب را به کوره باز می گرداند بسیار بزرگ است. راه حل کاهش قطر لوله پخش رطوبت یا نصب تیغه ای که حجم هوای بازگشتی را کاهش دهد.

کوره های متالوژی (ذوب آهن)در متالوژی کوره های مختلف مشخصی استفاده می شوند.این کوره ها عبارتند از:

کوره هایی که در گداختن بکار میروند،شامل:

 • کوره بلند (جریان هوا) ،که برای تبدیل سنگ معدن به آهن خام بکار میرود.
 • کوره های فولادسازی شامل:
 • کوره گلی
 • کوره انعکاسی
 • مبدل بسمر
 • کوره روباز
 • کوره پایه اکسیژن
 • کوره قوس الکتریکی
 • کوره القا الکتریکی
 • کوره هایی که برای ذوب مجدد فلز در ریخته گری بکار میروند.
 • کوره هایی که برای گرمایش مجدد و انجام عملیات حرارتی فلز در این موارد بکار میروند:
 • غلتک های نورد،شامل برش کاری و حلب سازی
 • آهنگری ها
 • کوره های خلا

کوره های  عملیات صنعتی:

یک کوره صنعتی یا گرمکن حرارت مستقیم ،تجهیزاتی است که برای تولید گرما برای یک فرآیند استفاده شود یا بعنوان راکتور که گرما را برای واکنش فراهم میکند بکار رود.کوره ها باتوجه به کاربردشان ،وظیفه گرمایی،نوع سوخت و شیوه احتراق سوخت در گستره وسیعی طراحی میشوند.به هر حال بیشتر کوره های عملیاتی ویژگیهای مشترکی دارند.

سوخت به داخل مشعل جریان میابد و با هوای فراهم شده توسط دمنده هوا می سوزد.همچنین میتواند بیش از یک مشعل در کوره خاصی وجود داشته باشد که در سلولهایی مرتب میشود که مجموعه خاصی از لوله ها را گرم می کند. مشعلها میتوانند بسته به طراحی در کف ،دیواره ها یا سقف نصب شوند. شعله ها لوله هایی را  که حرارت را به  سیال، در اولین قسمت کوره که بعنوان بخش تشعشعی یا آتشدان شناخته می شود گرم میکنند.

در  این محفظه جاییکه احتراق اتفاق می افتد عمده گرما از طریق تشعشع به لوله های اطراف آتش در محفظه منتقل می شود. سیال گرم شده از لوله ها عبور میکند و تا دمای دلخواه گرم می شود.گازهای حاصل از احتراق به عنوان دود شناخته می شوند. بعد از اینکه دود آتشدان را ترک میکند بیشتر طراحی های کوره ها، شامل بخش انتقال گرمای جابجایی هستند که بیشتر گرما قبل از اینکه از طریق دودکش به جو خارج شود بازیافت میشود. (HTF = سیال انتقال حرارت. صنعتگران معمولا از کوره های خود برای گرم کردن سیال ثانویه ای با افزودنیهای خاص مانند ضد زنگ و بازده انتقال حرارت بالا بکار می برند.این سیال گرم شده سپس اطراف کل واحد صنعتی برای مبدل های حرارتی به گردش در آمده و هر کجا که گرما مورد نیاز است به جای گرمایش مستقیم خط تولید در جاهایی که محصول یا فلز ممکن است فرّار یا مستعد ترک باشد در دما ی کوره به کار برده می شود).

بخش تشعشعی

قسمت تشعشعی جایی است که لوله ها تقریبا همه حرارت را توسط تشعشع از شعله میگیرند.در کوره های عمودی ،استوانه ای ،لوله ها عمودی هستند.لوله ها میتوانند بصورت عمودی یا افقی در امتداد یا میانه و یاقسمت های دیگر دیوار نسوز نصب شوند،یا در سلولهایی مرتب شوند. بستهایی برای نگهداشتن عایقها در کنار هم در دیوار کوره بکار میروند. آنها به فاصله 1 فوت(300 میلیمتر)از هم در این تصویر در داخل یک کوره نصب شده اند.لوله های نشان داده شده که به رنگ قهوه ای مایل به قرمز ناشی از خوردگی هستند لوله های فولاد کربن دار (فولاد سخت) هستند و در ارتفاع بخش تشعشعی نصب  می گردند.

لوله ها از قسمت عایق بندی فاصله دارند بنابراین تشعشع میتواند به پشت لوله ها منعکس شود تا تمام لوله را به یک درجه دمای یکنواخت برساند. راهنمای لوله ها در بالا،میانه و کف لوله را در مکانشان نگاه میدارد.

قسمت جابجایی

قسمت جابجایی در بالای قسمت تشعشعی، که دمایش پایین تر است، نصب شده و برای بازیافت گرمای اضافی است. انتقال حرارت در این مکان توسط جابجایی صورت می گیرد و لوله ها برای انتقال حرارت بیشتر فین خورده اند. اولین دو ردیف لوله ای که در کف قسمت جابجایی و بالای قسمت تشعشعی قرار دارد، ناحیه ای است که لوله ها بدون رو کش هستند(بدون پره)و بعنوان قسمت محافظ شناخته میشوند، به این علت نامگذاری شده اند که در معرض مقدار زیادی اشعه از آتشدان قرار گرفته اند و همچنین برای پوشش لوله های قسمت جابجایی که معمولا از مواد با مقاومت پایین در مقابل دمای بالای آتشدان هستند، بکار میروند.ناحیه ای در قسمت تشعشعی قبل از ورود دود به قسمت محافظ و داخل قسمت جابجایی،»منطقه پل» (Bridgezone) نامیده می شود.متقاطع اصطلاحی است برای توصیف لوله هایی که خروجی قسمت جابجایی را به ورودی قسمت تشعشعی وصل می کند. لوله های متقاطع معمولا در خارج نصب شده اند،بنابراین میتوان دما را اندازه گیری نمود و بازده قسمت جابجایی محاسبه گردد. شیشه بازرسی، دربالا به پرسنل اجازه میدهد شکل و طرح شعله را ببینند و به صورت چشمی پدیده تماس شعله را در صورت وقوع بازرسی کنند.تماس شعله زمانی اتفاق می افتد که شعله با لوله ها تماس پیدا کند و لکه های عایقی از درجه حرارت های بالا ایجاد نمایند.

مشعل

مشعل در کوره های عمودی،استوانه ای همانند بالا در کف نصب شده است و آتش بسوی بالا می باشد.بعضی از کوره ها مشعلهایی دارند که در کناره نصب میشوند مانند لوکوموتیو قطار.کف پوش مشعل از جنس نسوز در دماهای بالاست و جایی است که شعله را در بر میگیرد.تنظیم کننده های هوا که در پایین مشعل و در خروجی دمنده هوا نصب شده اند، ابزاری با زبانه ها یا پره های متحرک هستند؛ که شکل و طرح شعله را کنترل می کنند، خواه به بیرون پخش شود یا در پیرامون بچرخد.

شعله ها نباید زیاد به بیرون گسترش یابند چرا که باعث پدیده تماس شعله میشوند. تنظیم کننده های هوا می توانند به اولیه ،ثانویه و در صورت امکان ،قسمت سوم، دسته بندی شوند، بسته به اینکه چه موقع هوا وارد آنها می شود.تنظیم کننده اولیه ،هوای اولیه را فراهم می کند که اولین هوایی است که وارد مشعل می شود.هوای ثانویه برای  به هوای اولیه تامین شده اضافه میگردد.مشعلها ممکن است شامل پیش مخلوط برای مخلوط هوا و سوخت به منظور احتراق بهتر قبل از ورود به مشعل باشند.بعضی از مشعلها به جای پیش مخلوط از بخار برای گرم کردن اولیه هوا و ساختن مخلوط بهتر سوخت و هوای گرم شده، استفاده می کنند. کف کوره نسبت به دیواره از مواد متفاوتی ساخته شده است،معمولا قالب سخت نسوز برای اجازه دادن به تکنسینها برای گام نهادن بر کف آن در هنگام تعمیرات می باشد.

کوره میتواند بوسیله شعله پیلوت یا در مدلهای قدیمی تر بصورت دستی روشن شود.بیشتر شعله های پیلوت امروزه بوسیله جرقه ترانسفورماتور روشن می شوند(بسیار شبیه  جرقه شمع ماشین). شعله پیلوت ،شعله اصلی را روشن میکند.شعله پیلوت از گاز طبیعی استفاده میکند در صورتیکه شعله اصلی میتواند هردوی گاز طبیعی و دیزل را مورد استفاده قرار دهد.هنگامیکه سوخت مایع مورد استفاده قرار میگیرد از یک سوخت پاش(دستگاهی که عناصر را به ذرات ریزو پودر تبدیل میکند)استفاده میشود،در غیر اینصورت سوخت مایع به آسانی بر روی کف کوره پاشیده می شود که خطرناک می باشد.به کار بردن شعله پیلوت برای روشن کردن شعله امنیت را افزایش می دهد و در مقایسه با روشهای دستی جرقه (مانند کبریت ) آسان تر می باشد.

دمنده دوده

دمنده دوده در بخش جابجایی نصب می شود. همانگونه که این قسمت دربالای قسمت تشعشعی است و حرکت هوا بدلیل وجود فین ها کندتر است،دوده ها تمایل دارند در این ناحیه جمع شوند.دمیدن دوده معمولا زمانی انجام میشود که راندمان قسمت همرفت کاهش میابد. این افت راندمان می تواند با مشاهده تغییرات دمایی لوله های متقاطع و خروجی قسمت جابه جایی محاسبه گردد. دمنده های دوده از واسطه های روان مانند آب،هوا یا بخار برای جلوگیری از ته نشین شدن دوده در لوله ها استفاده می کنند.این عمل عموما هنگام تعمیرات، با روشن کردن دمنده ، انجام میگیرد. نمونه های مختلفی از دمنده های دود که مورد استفاده قرار میگیرند موجود است .دمنده های دیوراری از نوع چرخشی بر دیواره کوره در برآمدگیهای دیواره، بین لوله های بخش همرفتی نصب شده اند. نیزه هایی به منبع بخار متصل هستند که  سوراخهایی درداخل آن در فاصله هایی در امتداد طول آن حفر شده است.وقتی که روشن میشود میچرخد و دوده را از روی لوله ها به خارج دودکش می دمد.

دمنده دود چرخان

دودکش

دودکش  گازهای سوخته شده ،یک بنای استوانه ای در بالای تمامی محفظه های انتقال حرارت است. دهنه ای که در زیر دودکش مستقیما نصب شده،دود را جمع آوری میکند و آن را در جو تا ارتفاعی که کارکنان در معرض خطر قرار نگیرند بالا می برد.

دمپر دودکش که در داخل نصب شده است مشابه شیر پروانه کار می کند و تفاضل فشار را در کوره تنظیم می کند(تفاوت فشار بین هوای ورودی و خروجی) ،که باعث کشش دود از قسمت همرفت می شود.دمپر دودکش همچنین افت حرارت را در دودکش تنظیم می کند. هنگامیکه دمپر بسته می شود،مقدار حرارت فراری از کوره از طریق دودکش کاهش میابد،اما فشار یا تفاضل فشار در کوره افزایش میابد که اگر هوا در کوره نشت کند،شعله میتواند از آتشدان فرار کند یا حتی اگر فشار خیلی زیاد باشد،منفجر شودو کسانی را که در اطراف آن کار میکنند در معرض خطر قرار دهد.

عایق کاری

عایق کاری یکی از بخشهای مهم کوره است بدلیل اینکه از افت گرمای بیش از حد کوره جلوگیری میکند،مواد نسوز از جمله آجر نسوز،موادنسوز منعکس کننده (برای جلوگیری از اتلاف بصورت تابش) و الیاف  سرامیکی برای عایق کاری بکار میروند.کف کوره معمولا ازمواد نسوز ریخته شده می باشد در حالیکه آنهایی که در دیواره ها  هستند در مکانشان میخ کوبی یا چسبانده می شوند. معمولا برای سقف و دیوار کوره ها الیاف سرامیکی بکار میرود که توسط چگالی آن و سپس محدوده دمای ماکزیمم درجه بندی می شوند.برای مثال 8#2,300F به این معنا است که چگالیIb/ft^3  8 با دمای ماکزیمم F2300. یک نمونه از آرایش این مواد kastolite  است.

بویلر چوب سوز خارجی

تعریف

یک بویلر چوب سوز خارجی (OWB) همچنین بعنوان آبگرمکن یا کوره چوبی خارجی یا به طور ساده تر یک بویلرچوبی، یک تکنولوژی گرمایی است که در ایالت متحده شمالی رواج یافته است.OWB  ها در اکثر موارد شبیه کلبه کوچکی با جداره های فلزی هستند.آنها مستقل اند و فقط به ساختمانی متصل هستند  که از طریق لوله های عایق زیرزمینی آن را گرم می کنند.OWBها برای سوختن چوب دارای محفظه احتراق فلزی هستند که بوسیله مخزن آب یا پوششی از آب احاطه شده است. آتش آب را گرم میکند سپس آب در لوله هایی عایق کاری شده در ساختمان مورد گرمایش به گردش در میاید.هنگامی که آب از بویلر به ساختمان میرسد حرارت آب داغ می تواند به بیشتر سیستم های گرمایشی موجود انتقال یابد و آب گرم ساختمان را فراهم آورد.

یک دمپر و فن برروی دیگ بخار با ترموستات داخل ساختمان به صورت متقابل عمل میکنند.اگردمای ساختمان افت کند،ترموستات دمپر را رها میکند تا باز شود، و به اکسیژن اجازه ورود به محفظه احتراق را میدهد که باعث سوختن بیشتر می شود. آتش دمای آب را افزایش می دهد که باعث افزایش حرارت داده شده به خانه میشود.

مزایا

OWB ها چندین مزیت دارند که باعث افزایش محبوبیت آنها شده است،محفظه احتراق بزرگ آنها،سوخت بیشتری را نسبت به انواع دیگر چوب سوز جا میدهد و تعداد دفعاتی که سوخت  به آتش اضافه میشود را کاهش می دهد.هزینه بیمه برای کسانی که خانه را با سوخت چوب داخلی گرم می کنند ممکن است بیشتر از کسانی باشد که به طریق خارجی گرم می کنند.در نهایت، برای اشخاص با منابع زیاد چوب بدون هزینه و تمایل به صرف زمان برای فراهم نمودن چوب و ذخیره آن ،یک OWBمیتواند کم هزینه تر از گرمایش توسط گاز،نفت و یا الکتریسیته باشد.

بحث

OWBها بدون بحث و جدال نیستند،همچنانکه آلایندگی و تشعشعات آنها گاهی اوقات موجب آزار همسایه ها میگردد.برخی از ایالات و شهرداریها برای این منظور تمهیداتی را تصویب کرده اند  اما در حال حاضر توسط آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده (EPA)تصویب نشده است.

کوره انعکاسی

کوره انعکاسی یک کوره متالوژی یا عملیاتی است که موادی را که میخواهند  مورد عملیات قرار دهند، را بصورت مجزا نگه میدارد و اجازه تماس با سوخت را نمی دهد اما از تماس با گازهای احتراقی جلوگیری نمی کند.اصطلاح reverberation  در اینجا در معنای کلی منعکس شدن یا بازتاب به کار می رود نه در معنای انعکاس صدا.

عملکرد

فرآیند شیمیایی رابطه مناسبی مابین سوخت و ماده را در میان متغییرهای دیگر تعیین می کند.کوره های انعکاسی از یکسو می توانند با کوره های گلی که در آنها سوخت و ماده در یک محفظه مخلوط میشوند مقایسه کرد و از سوی دیگر با بوته(ظرف مخصوص ذوب فلز)،میرا کننده ها یا کوره های قرعی که در آنها مواد از سوخت جدا هستند و تمامی محصولات احتراق شامل گاز و خاکستر شناور، مقایسه نمود.در بعضی از متون بیان شده که کوره انعکاسی عموما ماده را از گاز داغ جدا می کند،اما به نظر نمیرسد که این مورد، کلی باشد.در واقع برخی از کاربردها نیاز به تماس بین ماده و گاز داغ دارند.همچنین طرح های زیادی از کوره و اصطلاحات فنی متالوژی وجود دارد که تعاریف مشخصی ندارند،بنابراین سخت است که بصورت مطلق دیدگاههای دیگر را رد نمود.

کاربرد و مقایسه با کوره بلند

کاربردهای این تجهیزات شامل دو دسته کلی می شوند،کوره ذوب متالوژی و کوره عملیاتی دمای پایین که عمدتا برای سنگ معدن فلزی و دیگر مواد معدنی بکار می رود.

کوره انعکاسی از جنبه مقایسه بازده با کوره بلند دارای زیان هایی است و این به سبب فاصله انداختن بین سوختن سوخت و ماده قرار داده شده می باشد،نیازمند به کارگیری موثر از هردو انرژی تشعشی بازتاب شده و تماس مستقیم با گازهای خروجی (همرفت)، برای بیشتر کردن انتقال حرارت است.به لحاظ تاریخی این کوره ها سوخت جامد و زغال سنگ قیری، که ثابت شده بهترین گزینه می باشند را مورد استفاده قرار می دادند.شعله های درخشان آشکار(به سبب اجزا فرار ذاتی)انتقال حرارت تشعشعی بیشتری را بجای زغال سنگ خشک یا زغال چوب می دهند.

تماس با محصولات احتراق که ممکن است عناصر ناخواسته ای را به ماده قرار داده شده اضافه کند،به عنوان مزیت در بعضی از فرآیندها بکار می رود.کنترل توازن سوخت به هوا ممکن است شیمی گاز خروجی را به سوی یک اکسیداسیون یا کاهش مخلوط تغیییر دهد و بنابراین شیمی مواد فرآیند را تغییر دهد.بعنوان مثال چدن می تواند درجو اکسیداسیون مخلوط شود و به فولاد نرم کم کربن یا شمش آهن تبدیل شود.

کوره های انعکاسی(در این متن،معمولا کوره های هوا نامیده میشود)در گذشته همچنین برای ذوب برنج،برنز و آهن خام در کارهای ریخته گری بکار میرفت.

تاریخچه

اولین کوره انعکاسی شاید در دوره قرون وسطی بود و برای ذوب برنز برای قالب زنگ بکار میرفت.آنها از ابتدا تا اواخر قرن 17 برای گداختن فلزات بکار می رفتند. آقای Clement Clerke و پسرش Talbot کوره انعکاسی یا گنبدی را در Avon Gorge زیر Bristol در سال 1678 ساختند.در 1687 ،هنگامیکه گداختن سرب ممنوع شد(توسط دعوی قضایی)آنها به مس رجوع کردند.در دهه های بعد،کوره های انعکاسی برای گداختن این فلزها و همچنین حلب رشد زیادی کردند. آنها مزیت  بیشتری نسبت به روشهای قدیمی که سوختشان زغال سنگ معدنی ،نه زغال چوب یا زغال سنگ سفید (چوبهای خشک خرد شده)بود، داشتند.

در 1690آنها (یا شرکایشان)کوره های انعکاسی (در این مورد به عنوان کوره هوا شناخته میشود) را برای ذوب آهن خام به منظور ریخته گری بکار بردند. این در Coalbrookdale و نواحی مختلف دیگر بکار برده شد.اما در اواخر قرن 18 با معرفی گنبد ریخته گری که یکی از انواع کوره ذوب آهن کوچک  و نوعی کاملا متفاوت با کوره انعکاسی بود منسوخ شد.

کوره مخلوط کننده توسط Henry Cort در سال 1780 برای جایگزینی فرآیندهای قدیمی تصفیه فلز که همچنین متفاوت با کوره انعکاسی بود معرفی شد.

گداختن آلومینیوم

امروزه کوره های انعکاسی کاربرد وسیعی برای گداختن ثانویه قراضه ی آلومینیوم برای استفاده های بعدی در صنعت ریخته گری حدیده ای(ریختن فلزات تحت فشار)دارند.ساده ترین نوع کوره های انعکاسی چیزی جز یک جعبه فولادی که توسط آجر نسوز اکسید آلومینیوم مهار شده به همراه یک دودکش در انتها و یک درب عمودی بالا رونده نیست.مشعل های روغن سوختی یا گازی در هر دو سمت کوره نصب می گردند تا آجر ها را گرم نمایند و در نهایت حمام فلز مذاب را، که به دستگاه ریخته گری، ریخته شده تا شمش ها را به وجود آورد.

—————————————————————————————————————-

Discontent is the first necessity of progress.

Thomas A. Edison

دانلود متن کوره به صورت PDF

مترجم:

مریم زارع

بهار 1389


Advertisements
 1. ﻣﻬﺪﻱ ﺗﺒﺎﺭ
  اوت 14, 2013 در 8:55 ب.ظ.

  ﺑﺎ ﺳﻼﻡ ﻟﻂﻔﺎﻣﻨﺎﺑﻌﻲ ﺩﺭﻣﻮﺭﺩﻛﻮﺭﻩ ﻛﻠﺴﻴﻨﺎﺗﻮﺭﻣﻌﺮﻓﻲ ﻛﻨﻴﺪ

 2. ,pdn
  دسامبر 10, 2012 در 12:42 ب.ظ.

  دنبال یک پروزه پاورپوینت درمورد انتقال حرارت بودم بهتربوددرمورد مطالب بالاعکس هم میگذاشتیدکه بتونم پاورپوینت کنم

 3. mahdy
  سپتامبر 20, 2012 در 5:22 ب.ظ.

  من یک طرحی دارم که می توان با آن از حزینه خرید کک و … خود داری کرد من می توانم که کوره های شما را آب سوز کنم و نگران حدر رفت آب نباشید که من تمامی آب های تجزیه شده را به مخزن باز می گردانم

 4. کیان
  ژوئن 4, 2011 در 10:27 ب.ظ.

  لطفا طرز ساخت یک کوره خانگی ریختگری را با چند نمونه عکس بیان کنید.ممنون

  • ژوئن 7, 2011 در 1:20 ق.ظ.

   سلام
   بعید میدونم اطلاعات مفید تجربی خوبی بتونیم در اختیار شما قرار بدیم

 5. habib
  دسامبر 30, 2010 در 9:14 ق.ظ.

  بنام خدا سلام علیکم بدنبال مطلبی بودم » جلو گیری از اتلاف گرما در دیگ شوفاژ »

  از مطالب و زحمات شما تقدیر و تشکر می کنم

 6. دسامبر 23, 2010 در 9:01 ق.ظ.

  با سلام
  مطلب ارزشمندي را ارائه داده ايد
  تشكر مي كنم

 7. محمد
  نوامبر 30, 2010 در 9:16 ق.ظ.

  عکس رنگه بیشتر بزارین

 1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: